Architekci w Katowicach
16 sierpnia, 2019
Zestaw prawdziwego gracza
27 września, 2019
jakie damskie buty do biegania wybrać?

Zarówno w przypadku rozpoczynania przygody z bieganiem, jak również do codziennych spacerów po mieście, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie – takie buty, które będą zarazem amortyzować stopę, jak również zapewnią dobrą cyrkulację powietrza oraz odprowadzanie wilgoci. Damskie oraz męskie buty do biegania powinny być dobierane względem potrzeb. Częstotliwość naszej aktywności, oraz budowa stopy, muszą w głównej mierze decydować o tym, po jaki model butów należy sięgnąć. Wiele sklepów sportowych – również sieciowych, oferuje darmowe doradztwo w kwestii wyboru odpowiedniego obuwia tak, aby zarówno osoby o stopach pronujących, jak i supinujących mogły cieszyć się z komfortu w czasie uprawiania ulubionego sportu.

Buty do biegania i chodzenia – jaki model?

W pełni uniwersalne buty nie istnieją, niemniej buty do biegania jak najbardziej można wykorzystać przy trenowaniu chodu lub jako wygodne obuwie na spacery. Męskie i damskie buty do biegania tworzone są obecnie nie tylko w oparciu o najnowsze trendy, ale również z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które pozwalają na stworzenie lekkich i zarazem wytrzymałych butów. Jeśli biegasz w mieście, po utwardzonych drogach, asfalcie czy betonie, odpowiednia amortyzacja jest szczególnie istotna. Idealną sytuacją jest możliwość uprawiania joggingu na ziemi, np. w lesie lub alejce w parku, ale niestety nie wszyscy mają dostęp do podobnej możliwości.

Podeszwa obuwia powinna być wykonana z odpowiednich materiałów – lekkich pianek lub gumy, ale warto pamiętać o tym, że powinny być sprężyste. Pozwala to na pełny ruch stopy, nie krępując jej ruchów, a do tego nie wpływa na wyrobienie niewłaściwych nawyków w czasie biegu. Zbyt sztywna podeszwa nie może zapewnić dobrego podparcia dla stopy, ponieważ ograznicza pełne spektrum jej ruchu. Zarówno damskie, jak i męskie buty do biegania muszą posiadać wysokiej jakości podeszwę – obecnie wiele modeli poza wyprofilowanym kształtem podeszwy amortyzującym pięty, posiada także głębokie wyżłobienia, które pozwalają na bardzo mocne wyginanie się materiału, bez ryzyka jej pęknięcia.

jakie wybrać męskie buty do biegania?

Warto ważna jest także pozostała część buta, to z jakiego materiału jest wykonany, czy jest szyty lub sklejony, ile elementów odblaskowych posiada itd. Materiały syntetyczne są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków, ale jednocześnie należy pamiętać o tym, że liczy się również rodzaj splotu. Bardzo gęsty materiał nie będzie przepuszczał odpowiednio dużo powietrza. Damskie buty do biegania, a także modele dedykowane dla mężczyzn nie różnią się od siebie pod względem konstrukcji. W każdym wariancie wykorzystywane są specjalne siateczki, membrany oraz funkcyjne materiały, które szybko schną i zapewniają cyrkulację powietrza wewnątrz buta.

Warto zatem dopasować dla siebie idealny model, biorąc pod uwagę rodzaj terenu w jakim zamierzamy biegać lub chodzić. Przed rozpoczęciem treningu warto dobrać do nich odpowiedni skarpetki, a także dobrze zawiązać buty – aby dobrze przylegały do stopy, ale nie uciskały jej. Kolor obuwia to nie jedyna jego cecha, jaka powinna decydować o zakupie, dlatego też warto przemyśleć swoją strategię treningową. Męskie buty do biegania – tak samo jak obuwie dla kobiet i najmłodszych, sprawdzą się do ćwiczenia wybiegów, dłuższych dystansów oraz do chodzenia – czy to w charakterze ćwiczeń, czy też jako formy spędzania wolnego czasu.